Zákaz importu ruských ropných produktov nadväzuje na zákaz dovozu surovej ruskej ropy po mori, ktorý vstúpil do platnosti už 5. decembra minulého roka.
Západní spojenci Ukrajiny sa zaviazali, že ju vyzbroja presnými raketami a raketovými systémami, ako aj tankami v čase, keď sa Kyjev usiluje zatlačiť späť ruské jednotky na východe krajiny.
Spojené štáty sa snažia presvedčiť Turecko, aby prestalo do Ruska dovážať komodity, na ktoré boli pre vojnu rozpútanú Kremľom na Ukrajine uvalené medzinárodné sankcie.
Státy Evropské unie zřejmě plánují koordinované vyhoštění ruských špionů, kteří mají diplomatické krytí. To by mohlo omezit vliv Ruska na území Evropské unie. Největší iniciativu v tomto směru vyvíjejí státy Pobaltí. Ruští diplomaté ale i v případě vyhoštění některých z nich v Evropě zůstanou. Evropské státy chtějí i přes válku na Ukrajině udržet komunikační kanály v případě potřeby jednání s Ruskou federací.
Podľa Franka je potrebné, aby medzinárodné spoločenstvo dokázalo vyvodiť zodpovednosť voči predstaviteľom štátov, predovšetkým voči "tým, čo prijímajú politické rozhodnutia o rozpútaní vojny.
Poľsko už predtým oznámilo, že poskytne Ukrajine 14 svojich Leopardov, a aj ďalšie krajiny informovali, že Kyjevu odovzdajú tanky Leopard, ktoré majú vo svojej výzbroji.
Predstavitelia európskeho bloku a Ukrajiny by okrem iného mali rokovať o ceste Ukrajiny do Európy, reakcii Únie na vojnu Ruska proti Ukrajine a pomoci v oblastiach energetiky a prepojenosti a tiež globálnej potravinovej bezpečnosti.
Medzinárodný trestný súd (ICC), tiež so sídlom v Haagu, už vyšetruje údajné vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti v súvislosti s inváziou Ruska na Ukrajinu.